Petícia za Zachovanie Letiska Kráľová

Letisko Kráľová malo a má ambíciu byť ďalej VEREJNÝM LETISKOM. Pre potreby všetkých nás občanov. Tak ako sú pre nás voľne prístupné aj cesty, železnice či diaľnice. Veď ide o našu spoločnú dopravnú infraštruktúru. Aby sme mohli cestovať, vzájomne sa poznávať a komunikovať, spájať sa. To patrí k slobode, s ktorou sme prišli na svet a ktorú takto aj zanechajme našim potomkom.

Podporte preto túto snahu. Tak by sme mohli spoločne slušne žiť v reálnej občianskej spoločnosti.

Každý hlas občana sa počíta.

Letisko Kráľová vzniklo v roku 1998 ako prvé športové letisko po nežnej revolúcii. Spoločným úsilím viacerých pilotov a leteckých nadšencov z okolia Bratislavy sa podarilo nájsť vhodnú lokalitu v Kráľovej pri Senci a vybudovať vzletovú pristávaciu dráhu o dĺžke 850m.

Pomohli miestni družstevníci, aj ľudia z obce. Bez súhlasu majiteľa pozemkov by to nešlo, Slovenský pozemkový fondu ako zástupca štátu - Slovenskej republiky vydal súhlas so zriadením a vybudovaním letiska na štátnych pozemkoch. Spolu s prísľubom, že následne pozemky budú letisku odpredané. K tomu bol pilotmi založený Pilot Club s.r.o., s ktorým sa uzavrela Nájomná zmluva až do roku 2056.

A lietať sa mohlo začať.

Celý vývoj Letiska Kráľová je spojený s rozvojom ultraľahkého lietania. V Európe sa začali presadzovať nové, ľahké a cenovo dostupnejšie lietadla pre 2 osoby. V Československu sa prvé vyrábali najmä v garážach pilotov. Tento vývojový skok v konštrukcii lietadiel umožnil širšiemu okruhu záujemcov si splniť svoj sen o lietaní. Už nebolo také nedostupné si sadnúť do kabíny lietadla a skúsiť si to, nebolo potrebné tak hlboko siahať na dno vrecka. Lietanie sa stalo prístupnejším väčšej skupine ľudí, tak ako aj radosť z lietania, z voľnosti a slobody.

Za ďalších 15 rokov sa na letisku naučilo lietať takmer 100 pilotov. Niektorí si potom aj kúpili prvé fabricky vyrábané lietadlá. Založili sme aj SFUL – Slovenskú federáciu ultraľahkého lietania, ktorá dodnes je leteckým úradom poverenou organizáciou pre dohľad tohto typu lietania na Slovensku. Majstrovstvá Slovenska v ultraľahkom lietaní sa pravidelne organizujú každý rok. „Zlet bosoriek“ bude vždy patriť k Letisku Kráľová.

Obdobie postupného budovania krok po kroku, podľa potrieb a možností môže dnes nenávratne skončiť. Traktory z nápisom MAFIA CAR za čelným sklom rozorali pristávaciu dráhu Letiska Kráľová. Umožnilo im to predbežné opatrenie sudkyne, aj keď nenadobudlo právoplatnosť. Pozemky štátu totiž zmenili majiteľa v prospech vopred určenej osoby, Slovenská republika ako partner sa vytratil. Priveľa nevysvetliteľných náhod hovorí o dobre organizovanej skupine v pozadí. A zodpovední štátni úradníci sa vyhovárajú, skrývajú za chyby iných. Morálka už nie je v móde.

Zdieľat na Facebooku

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /nfsmnt/hosting2_2/3/f/3fca854e-28a4-43f1-a03a-2c3a9ef75b1d/pilotclub.sk/web/peticia.php:133 Stack trace: #0 {main} thrown in /nfsmnt/hosting2_2/3/f/3fca854e-28a4-43f1-a03a-2c3a9ef75b1d/pilotclub.sk/web/peticia.php on line 133